Blog

sie 1, 2020

Szklane drzwi, czyli nowocześnie, praktycznie i bezpiecznie


Estetyka w parze z jakością i wytrzymałością Szklane drzwi to nie tylko sposób na modernistyczną czy loftową aranżację. Sięgając po szkło architekci i inżynierowie są w stanie bezproblemowo łączyć wyśrubowane wymogi techniczne z walorami estetycznymi. Przeszklenia absorbując energię słoneczną mogą pomóc również w utrzymaniu właściwej termoizolacji budynku. Drzwi szklane mogą być: skrzydłowe, wahadłowe, przesuwne, łamane lub obrotowe. Wykorzystują one różne pomysły techniczne, wszystkie jednak są tak samo praktyczne.
Kategoria:General 
Napisał: glass

Hartownie szkła na czym polega?

Hartowanie szkła to poddanie go obróbce cieplnej, a dokładnie doprowadzenie do temperatury mięknięcia, a zaraz potem do gwałtownego ostudzenia. Skutkuje to tym, że w warstwie powierzchniowej szkła powstają naprężenia, zwiększające wytrzymałość. Etap chłodzenia prowadzi do natychmiastowego skurczu warstw wierzchnich. Utrata ciągliwości powoduje ściskanie przez warstwy zewnętrzne warstw wewnętrznych. Tym samym w zahartowanym szkle na jego wewnętrzną warstwę działają naprężenia rozciągające, natomiast na zewnętrzną ściskające.

Wyjątkowa wytrzymałość tak obrobionego materiału, to szerokie możliwości zastosowania w różnych branżach i w miejscach podwyższonego ryzyka.

 

Nowoczesne drzwi szklane do pokoju to szyk

Ale można oczekiwać jeszcze więcej. Solidne drzwi łamane, uchylne i przesuwne gwarantują:

·        bezpieczeństwo,

·        oszczędność miejsca,

·        atrakcyjny wygląd – poprzez polakierowanie ich w różnorodnej kolorystyce z palety RAL oraz NCS i interesujące wzornictwo,

Można je swobodnie stosować zarówno jako drzwi wewnętrzne, jak i drzwi zewnętrzne (tutaj koniecznie lakier musi być zabezpieczony, czyli między szkłem, które uzyskamy poprzez laminowanie szkła).

 

Szklane drzwi wejściowe, czy są bezpieczne?

Inwestorzy nadal patrzą na szkło przez pryzmat kruchości i delikatności. Tymczasem oprócz omawianej wyżej charakterystyki szkła hartowanego, szklane drzwi zewnętrzne wyposażane są w mechanizmy zabezpieczające przed ich niepożądanym otwarciem.

 

Szklane drzwi idealne do kawalerki

I wszystkich pomieszczeń gdzie istotne jest optyczne powiększanie przestrzeni – od klaustrofobicznych łazienek w bloku, po budynki użyteczności publicznej. Szkło to wyjątkowy materiał, który przepuszcza światło i daje wszechstronne możliwości aranżacyjne. Pozwala umiejętnie wydzielić przestrzeń nie zamykając jej. Ludziom nadal towarzyszy poczucie przestronności, jednak każdy może liczyć na tzw. swój kawałek podłogi. W kawalerce szklane drzwi przesuwne, drzwi łamane, a nawet szklane ścianki sprawdzą się w odizolowaniu strefy dziennej od nocnej. Nie zabierają przy tym ani jednego centymetra kwadratowego, tak potrzebnej, powierzchni. Szklane drzwi do łazienki zapewnią lokatorom maksimum intymności, ale jednocześnie nie pozwalają na powstanie wrażenia ciasnego pudełka. A jeśli o pudełkach mowa to…

 

Open space może wyglądać zupełnie inaczej

Przeszklone ściany działowe, wydzielone gabinety oraz przestrzenie wspólne i ciągi komunikacyjne cieszą przestrzenią i swobodą, ale zapewniająca wystarczająca dawkę prywatności i możliwość zdystansowania od pozostałych współpracowników. W tego typu biurach swoje miejsce szybko znajdują szklane drzwi uchylne, przesuwne, a nawet łamane. Połączone z niewidocznym lub innym innowacyjnym systemem okuć pozwalają osiągnąć niepowtarzalny designerski styl. Swoboda nadruku UV i wprowadzania kolorystyki umożliwia urządzenie takiego wnętrza zgodnie z założeniami identyfikacji danej marki.

 

Drzwi zyskują inne oblicze

Przestały być jednie wyrobem budowlanym służącym do zamykania otworu w ścianie. Nie pozwoliły się wyeliminować. Coraz bardziej wytrzymałe, ale „zawarły na kompromis” z przestrzenią. Szkło gięte i płaskie, barwione lub piaskowane pozwala im zdobić wnętrza i chronić prywatność.

Decydując się na ich wybór warto sięgać po możliwości uznanych i doświadczonych producentów, takich jak firma Glass Color.