Blog

lip 1, 2020

Balustrady szklane - Transparentna elegancja w domu i poza nim


Balustrada z włoskiego balaustro, balaustrata oznacza poręcze. Współcześnie jednak balustrada to nie tylko poręcz. Historia architektury daje co prawda wiele przykładów pięknych rozwiązań dla tego elementu, ale pojawienie się szkła i jego użycie w nowoczesnym wzornictwie wnętrzarskim zmieniło wszystko. Wielu inwestorów wciąż obawia się, że szkło to materiał kruchy, niebezpieczny i trudny w montażu. Nic bardziej mylnego. Wykorzystanie nowoczesnej technologii i profesjonalistów sprawia, że balustrada szklana pozwala cieszyć się wyjątkowo odpornym na uszkodzenia materiałem, który swoją urodą przewyższa wszystkie inne. A dodatkowo umożliwia grę światłem i optyczne powiększanie przestrzeni.
Kategoria:General 
Napisał: glass

Balustrada szklana to mocny akcent estetyczny

Szkło zawsze robi wrażenie, przede wszystkim lekkości. Sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i rozświetlone. Najczęściej kojarzone jest wyłącznie ze stylem nowoczesnym, minimalizmem, opartym na prostocie i funkcjonalności. Jednak tak być nie musi. Szklane elementy doskonale łączą się z ciepłem drewna i/lub kamieniem również w bardziej tradycyjnych lub nawet rustykalnych aranżacjach. Balustrada szklana na największą skalę pojawiła się w budynkach użyteczności publicznej. Przezroczyste tafle nie dzielą przestrzeni i m.in. dlatego znakomicie sprawdzają się w miejscach gdzie gromadzi się duża liczba ludzi. Jednak z upływem czasu zaczęła również zdobywać uznanie inwestorów indywidualnych.

 

Balustrada szklana na balkonach i tarasach

Takie rozwiązanie sprawia, że bryła budynku staje się lżejsza i o wiele bardziej atrakcyjna pod względem wizualnym. Inwestor zyskuje natomiast większą otwartość przestrzeni tarasowej na otoczenie. Granica pomiędzy domem, a otaczającą go przyrodą zacierają się. A same wnętrza są lepiej doświetlone.

 

Pozorna kruchość już tylko z wyglądu

Wyjątkowa trwałość szklanej balustrady wynika z zastosowania szkła hartowanego jak i szkła laminowanego. Co to oznacza? Szkło zostaje zahartowane, czyli ogrzane do wysokiej temperatury, a następnie bardzo szybko schłodzone, dzięki temu szkło jest bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Zalaminowane, czyli wyposażone w dodatkową folię zabezpieczającą umieszczoną wewnątrz całej konstrukcji. W ten oto sposób wykazuje również odporność na uszkodzenia mechaniczne i może być montowane na zewnątrz jak i w środku budynku. Tak przygotowane nie ulega działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych i nadmiernemu promieniowaniu UV. Stawi opór również energii i niepohamowanej wyobraźni milusińskich – lepiej niż każdy inny materiał. Szklane balustrady to wbrew pozorom mniej szans na urazy związane z wyłamaniem szczebli lub utknięciem głowy oraz innych części ciała pomiędzy nimi.

 

Sprzątanie bez wyzwań i przeszkód

Nowoczesne szkło sprosta również wyzwaniu odciśniętych palców. Czyszczenie jest proste i nie pozostawia smug. Szkło może też zostać powleczone powłoką samoczyszczącą.

 

Jaki sposób mocowania wybrać?

Do wyboru pozostają dwa typy balustrad w zależności od konstrukcji i sposobu montowania, mianowicie jest to balustrada szklana samonośna oraz wersja mocowana punktowo.

W przypadku pierwszego rodzaju szkło zostaje zamocowane do boku stropu schodów punktowo za pomocą mocowań, czyli rotul lub na stropie w szynie np. ze stali nierdzewnej. Poręcz na taką balustradę można wykonać ze stali nierdzewnej lub drewna i nałożyć ją na szkło ale większość klientów zostawia samo, czyste szkło bez nawet minimalistycznych dodatków. Oba te rozwiązania jednak gwarantują piękno, trwałość i bezpieczeństwo.

 

Jakość i profesjonalne wykonanie

To podstawa zadowolenia ze wszelkich szklanych elementów w pomieszczeniach. Nasza firma Glass Color gwarantuje idealne połączenie estetyki z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, które sprawnie i bezpiecznie zostanie zainstalowane w wybranej przez klienta przestrzeni. Balustrada szklana w naszym wykonaniu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów i inwestorów. A balustrady to jedynie niewielka część naszych wyjątkowych szklanych propozycji.