Blog

lis 1, 2020

Lustra 3d sposób na wyjątkowość w każdym wnętrzu


„Lustereczko, lustereczko powiedz przecie…” jaki rodzaj lustra jest dobry w gabinecie? I nie tylko. Ten artykuł przybliży nam: • historię zwierciadeł; • rolę luster w pomieszczeniach; • funkcjonowanie i zastosowanie lustra 3d
Kategoria:General 
Napisał: glass

Dzisiaj lustra coraz częściej pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Można się w nich rzecz jasna przeglądać, ale równie dobrze sprawdzą się w roli narzędzia do optycznego powiększenia wnętrz. Według zasad Feng Shui odpowiednio ustawione lustra na wymiar, mają za zadanie wprowadzać harmonię i odstraszać złe moce.

Historia lustra

Pierwsze prowizoryczne lustra mają 6000 lat i formę polerowanych kamieni. W epoce starożytnej zwierciadła powstawały poprzez polerowanie metalu np: brązu, ołowiu, srebra. Hindusi i Chińczycy robili je już w ok. 2900 r. p.n.e. Szklane lustra stworzyli Rzymianie w I wieku n.e. Dopiero w XIII wieku wyrobem szklanych luster, na większą skalę, zajęli się Hiszpanie, a później Włosi. Produkcja ówczesnych luster szklanych odbywała się poprzez naniesienie cienkiej warstwy metalu (najczęściej mieszankę rtęci i cyny) na szkło, dzięki czemu uzyskiwano efekt odbicia światła. I tak też powstało określenie lustro weneckie.

Lustro weneckie czyli jeden krok do lustra 3d

Znawcy kryminałów doskonale wiedzą, że lustro weneckie to specjalny typ lustra, przez które z jednej strony można patrzeć, natomiast z drugiej jedynie zobaczyć swoje obicie. Tajemnica tej „magii” tkwi w braku jednej warstwy farby na cienkiej warstwie metalu, którą pokrywa się taflę szkła aby odbijała światło. W efekcie ta wspomniana warstwa metalu odbija zaledwie połowę światła i wszystko zależy już tylko od gry oświetleniem. Jeśli w pokoju po jednej stronie będzie ciemno obecni w nim ludzie będą mogli patrzeć przez lustro jak przez szybę, a osoby w mocno oświetlonym pokoju po drugiej stronie będą mogli zobaczyć w szybie jedynie własne oblicze.

Te właściwości lustra weneckiego znalazły zastosowanie nie tylko w pracy policji. Nowoczesna architektura wnętrz odkryła je na nowo jako sposób na nieskrępowane kreowanie większych przestrzeni. Co jest szczególnie przydatne w przypadku małych pomieszczeń i mieszkań. Tak powstały lustra 3d

Lustra 3d co to jest?

Nawet zwykłe lustro powiększa wnętrze, więc co tak niezwykłego tkwi w trzecim wymiarze? Lustra 3d powstają z połączenia lustra weneckiego z lustrem właściwym i promieniują wewnętrznym światłem dosłownie i w przenośni. Pomiędzy taflami zwierciadeł montowane są pod odpowiednim kątem ledowe taśmy oświetleniowe. Punkty świetlne odbijają się w tafli lustra tworząc w ten sposób iluzję świetlistej głębi i nieskończonej przestrzeni. Gdy je wyłączymy, lustro takie staje się ponownie jednolitą, nieprzezroczystą taflą, w której z powodzeniem można się przeglądać. Lustra 3d jeszcze bardziej powiększają przestrzeń, oszukują ludzkie oko, sprawiają, że dawne legendy i baśnie wydają się stawać prawdą. Lustro zdaje się nas zapraszać do innego wymiaru i to nie dlatego, że jest pieczołowicie wykonywane na wymiar, ale dlatego, że oświetlenie ledowe kreuje wrażenie nieskończoności. W ich przypadku nie tylko można zaobserwować odbicie. Można poddać się iluzji, że wystarczy wyciągnąć rękę i przejść przez ramę. Firma Glass Color wykonuje je ze specjalnego przyciemnianego szkła odpornego na zarysowania. Zastosowanie energooszczędnych diod LED skutkuje niskim poborem energii, ponadto jakość zastosowanych diod LED gwarantuje ich niezawodność przez wiele lat. Lustra te mogą się stać również elementem nowoczesnych mebli takich jak np. stalowo szklane stoły ze szklanym blatem z efektem 3d, w których można zastosować kolorowe ledy.