Blog

paź 1, 2020

Okucia do szkła część druga - Dlaczego warto wykonywać daszki szklane?


Nowoczesna architektura to przeszklenia, które mają zapewniać bezpieczeństwo, estetykę i dostęp światła do budynków. Wymagania stawiane budownictwu pasywnemu, zero lub nawet plus energetycznemu sprawiają, że znane i skądinąd lubiane plexi czy poliwęglan ponownie ustępują miejsca naturalnemu materiałowi, jakim jest szkło. Stosowane jest ono nawet w projektach tak małych detali jak daszki i innego rodzaju zadaszenia.
Kategoria:General 
Napisał: glass

Szkło hartowane jak wiele może znieść?

Szkło hartowane charakteryzuje się wyższą sprężystością oraz wytrzymałością mechaniczną i termiczną. To około 5 razy wyższa odporność na zginanie oraz możliwość stawienia czoła zmianom temperatur w zakresie 200 stopni Celsjusza. Hartowanie zapewnia bezpieczeństwo. Po stłuczeniu szkło rozpada się na drobne niekaleczące kawałki. W przeciwieństwie do tzw. szkła odprężonego, którego dezintegracja wiąże się z powstaniem ostrych elementów zwanych igłami.

Przepisy dotyczące montażu daszków szklanych

Zasady właściwego montażu szklanych zadaszeń reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa ze stycznia 2018 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 292. ust. 3 (…) zadaszenie szklane powinno posiadać konstrukcję pozwalająca na przeniesienie potencjalnych obciążeń, które może spowodować upadek okładzin elewacyjnych, szyb lub okien. To nie wszystko. Daszki szklane, podobnie jak balkony i inne stałe lub ruchome osłony przeciwsłoneczne, mogą być umieszczone na wysokości co najmniej 2,4 m nad chodnikiem i muszą pozostawiać nieosłonięty pas ruchu od strony jezdni. Jego szerokość powinna wynosić przynajmniej 1 metr.

Sposoby montażu daszków szklanych

By cała konstrukcja mogła sprostać wymaganiom przywołanych wyżej przepisów musi zostać właściwie zainstalowana. Zadaszenia zarówno te nad drzwiami jak i te tarasowe mogą być montowane na cięgnach. Stosując te metodę należy wziąć pod uwagę konstrukcję budynku oraz uwzględnić ciężar nie tylko szkła, ale potencjalny wpływ warunków atmosferycznych (na przykład dodatkowy ciężar w postaci śniegu). Montaż może opierać się również o wsporniki. Taka instalacja sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma możliwości montażu stalowych odciągów. Kolejną wersją zadaszeń ze szkła są zadaszenia rurowe. Są one stosowane najczęściej tak dla aluminiowych fasad jak i w przypadku dużej rozpiętości pomiędzy punktami mocującymi szkło. Zapraszamy na naszą stronę internetową https://dlaszklarzy.pl/#sklep z okuciami a w zakładce okucia do daszków szklanych znajdą Państwo niezbędne uchwyty oraz pręty do montażu takich daszków szklanych.

 

Daszek szklany – jak wybrać?

Zarówno przepisy prawne jak i zdrowy rozsądek nakazują inwestorowi kierować się w tym wyborze przede wszystkim jakością. Ze zrozumiałych względów kwestia estetyki również nie powinna zostać pominięta. W naszej ofercie znajdują się daszki ze szkła hartowanego – grubego i solidnego. Wzmocniono je specjalną folią, która sprawia że konstrukcja jest wysoce odporna na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Daszki z naszej kolekcji to nowoczesny design, w którym główną rolę odgrywa efektowne połączenie mocnego szkła i wysokogatunkowej stali nierdzewnej w kolorze satynowym. Proponujemy wiele rozmiarów zadaszenia o różnorakich kształtach, rozmiarach i sposobach montażu.

W ten oto sposób inwestor zyskuje możliwość ścisłego dopasowania oferty do swoich potrzeb i wymagań. Otrzymuje gwarancję jakości i tego, że piękno szkła nie będzie kłócić się z założeniami stylu architektonicznego budynku.