Blog

kwi 1, 2020

Ścianki industrialne / loftowe


Loft - to słowo bardzo popularne wśród wielu specjalistów w branży projektowania wnętrz a przede wszystkim inwestorów, którzy planują zamieszkać w zaadaptowanych przestrzeniach pofabrycznych lub chcą zaaranżować swoje mieszkania w stylu industrialnym. Styl loftowy to przede wszystkim ogromne, otwarte przestrzenie, pełne światła, charakteryzujące się surowością i minimalizmem wykończenia. Dlatego w styl ten wpisują się ścianki loftowe o konstrukcji stalowej – wypełnionej szkłem.
Kategoria:General 
Napisał: glass

Ścianki loftowe – praktyczny i estetyczny sposób dzielenia otwartych przestrzeni.

 

Loft - to słowo bardzo popularne wśród wielu specjalistów w branży projektowania wnętrz a przede wszystkim inwestorów, którzy planują zamieszkać w zaadaptowanych przestrzeniach pofabrycznych  lub chcą zaaranżować swoje mieszkania w stylu industrialnym. Styl loftowy to przede wszystkim ogromne, otwarte przestrzenie, pełne światła, charakteryzujące się surowością i minimalizmem wykończenia. Dlatego w styl ten wpisują się ścianki loftowe o konstrukcji stalowej – wypełnionej szkłem.

 

W trakcie aranżacji pomieszczeń w stylu loftowym problemem może okazać się wydzielanie mniejszych stref, które mają pełnić takie same funkcje jak w tradycyjnych mieszkaniach. Sypialnie, kuchnie, pracownie to z założenia miejsca, które oprócz funkcjonalności muszą zapewniać lokatorom loftu poczucie komfortu. Jak wydzielać takie strefy i jednocześnie nie łamać stylu industrialnego? – odpowiedzią są ścianki stalowo - szklane. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie budowa trwałych przegród optycznie zmniejszy otwarte przestrzenie lub stworzy „ślepe” pomieszczenia. Ścianki loftowe tworzą umowne granice pomiędzy kolejnymi strefami loftowego mieszkania.

 

Bardzo dobrym przykładem zastosowania tego typu ścianek są mieszkania oparte na wąskim planie, bez wyznaczonego korytarza, gdzie każda kolejna strefa apartamentu jest przechodnia. Wówczas ścianki loftowe są zarazem granicą pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami i elementem, który tylko pozornie oddziela nas od reszty mieszkania, a wręcz zaprasza do dalszego odkrywania przestrzeni.

 

Apartament wyposażony w tzw. „akwarium”, zbudowane ze ścianek industrialnych to również nie problem. Wydzielenie niewielkiego pokoju pełniącego funkcję biura czy pracowni w loftowym open space’ie, jest idealnym pomysłem na połączenie miejsca pracy z zaciszem domowego ogniska. Doświetlony naturalnym światłem „home office” daje, np. możliwość skupienia się na zadaniach zawodowych i jednoczesnej obserwacji baraszkujących w domu dzieci czy zwierząt. Przeszklone ściany nie przytłaczają i nie tworzą wrażenia klaustrofobicznego biura. Spotkanie biznesowe, w kilka osób, na kilku metrach kwadratowych może być przyjemne, ponieważ biuro robi wrażenie przestronnego miejsca pracy.

 

Zastosowanie ścianek loftowych praktycznie nie ma granic - „sky is the limit”. Drzwi do garderoby, spiżarni z konstrukcji stalowej wypełnionej przeszkleniami nadadzą małym pomieszczeniom lekkości. Parawan z szybami matowymi zapewni intymność w loftowej łazience. Wszystko to dzięki temu, że ścianki powstają na zamówienie a szeroki dobór profili i wielu dostępnych typów przeszkleń nie ogranicza kreatywności inwestora i twórcy

 

Co to są ścianki industrialne?

Ścianki loftowe to nic innego jak połączone ze sobą profile stalowe, pomalowane proszkowo na jeden z wielu bogatej palety kolorów RAL. Postindustrialny klimat konstrukcji dopełnia szkło. Najbardziej popularnym przeszkleniem są oczywiście przezroczyste szyby ze szkła opti white czy float. Jednak, gdy zamysłem budowy loftowej ścianki jest tworzenie bardziej intymnej atmosfery, możemy zdecydować się na szkło przyciemniane antisol o wybarwieniach grafit, brąz lub czerń. W takim wypadku sprawdzi się również szkło satynowe / mleczne. Jego jasny odcień sprawdzi się w kameralnych, małych pomieszczeniach takich jak łazienki. Szkło satynowe nie będzie dodatkowo optycznie zmniejszało niewielkiego metrażu. Ciekawym rozwiązaniem będzie również szkło ornamentowe o różnorodnej strukturze szkła, które pozwala światłu dostawać się do pomieszczenia a jednocześnie zapewnia prywatność i komfort. Natomiast garderobach i szafach w konstrukcję stalową możemy wstawiać lustra.

 

Ścianki industrialne, jak już wspomnieliśmy wyżej mogą pełnić rolę drzwi zarówno przesuwnych jak i uchylnych. Można je wyposażać we wszelkiego rodzaju pochwyty, klamki i zamki. Wówczas ścianka nie tylko w estetyczny sposób wydziela przestrzeń, ale jednocześnie, po otwarciu drzwi łączy ze sobą sąsiadujące ze sobą strefy mieszkania.

 

W przypadku ścianek o niewielkich gabarytach można również postawić na „odchudzenie” konstrukcji. Wówczas szkło, w jednej tafli wstawia się pomiędzy profile a szprosy są doklejane.

 

Na zakończenie dodamy, że nie musicie się Państwo martwić o ewentualną wymianę przypadkowo stłuczonych szyb. Oczywiście dochodzi do tego niezwykle rzadko. Jednak ścianki loftowe są konstruowane tak by była możliwość wymieniania pojedynczych szyb a nie całej konstrukcji. Każda szyba zabezpieczona jest dodatkową ramką domykającą, chociaż idąc z prądem minimalistycznych wykończeń wykonujemy również pełne ścianki ze szkła i zamiast konstrukcji stalowej (lakierowanej proszkowo) obkładamy ścianki profilami aluminiowymi w wykończeniu anoda czarny mat.