Blog

lut 1, 2020

Jakie lustro wybrać?


Lustra to wyjątkowy a zarazem, często niedoceniany element wystroju wnętrz. W niektórych pomieszczeniach jak łazienka czy przedpokój są obligatoryjne, ze względu na pełnioną funkcję, w innych opcjonalne. W obu wypadkach jednak, nie wolno zapominać o „magicznym” wpływie luster na postrzeganie danego wnętrza. Mogą one podkreślać jego zalety lub ukrywać wady. Jednak efekt optycznych sztuczek, jakie jest nam w stanie zaoferować lustro zależy również od rodzaju materiału z jakiego zostało wyprodukowane. Jeżeli zdajesz sobie pytanie: Jakie lustro wybrać? - zapraszamy do lektury tego tekstu.
Kategoria:General 
Napisał: admin

Większość z nas prawdopodobnie nie ma świadomości tego, że lustra mogą być produkowane z różnego rodzaju szkła. Przede wszystkim znamy typowe lustra srebrne. Jednak producenci, architekci, projektanci wnętrz wiedzą, w jaki sposób można wykorzystać lustro i materiał z jakiego jest wykonane, do zmiany postrzegania otoczenia. Bardzo dobrym przykładem takiego działania są sklepy oraz sklepowe przymierzalnie. Sieci handlowe, którym zależy na odpowiedniej ekspozycji towarów, czy wpływaniu na nasze decyzje zakupowe wykorzystują do tego celu m. in. lustra. Często w tym celu zarówno w przymierzalniach jak i części sprzedażowej sklepu instalowane są lustra ze szkła bezbarwnego, które daje lepsze odbicie światła. Natomiast sklepy, które sprzedają meble i wyposażenie wnętrz chętnie korzystają z luster barwionych, których ciemny ton i niskie odbicie światła powodują uczucie przytulności. Te same zabiegi możemy przeprowadzać w mieszkaniach i innych wnętrzach niekomercyjnych.

 

Jakie lustro wybrać? Optiwhite – lustro o super odbiciu.

 

Lustra Optiwhite czy inaczej Clear Vision nazywane są również współczesnymi lustrami kryształowymi. Charakteryzują się super jasnym odbiciem, dzięki temu, że zostały wykonane ze szkła o niemal idealnej przejrzystości. Są alternatywą do tradycyjnych luster srebrnych. Nowatorski skład tego szkła i zredukowanie do minimum zawartości żelaza powoduje, że jest ono pozbawione charakterystycznej zielonkawej barwy na krawędziach, a więc sprawdzi się wszędzie tam gdzie krawędzie lustra będą widoczne.

Super jasne odbicie można wykorzystywać w sytuacji, gdy chcemy doświetlić pomieszczenia lub fragmenty pomieszczeń. Odpowiednie umiejscowienie lustra może spowodować, że odbite od niego promienie słoneczne mogą rozjaśnić, np. najciemniejszy kąt pokoju. Super przejrzystość lustra Optiwhite sprawdzi się również w optycznym „powiększaniu” pomieszczeń oraz pozwoli na wierniejsze odwzorowanie kolorów.

 

Lustra barwione - wszędzie tam, gdzie chcemy tłumić światło.

 

Przeciwstawnym produktem do luster ze szkła super przejrzystego są lustra barwione, np. brązowe lub grafitowe. Pełnią one bardziej funkcję dekoracyjną niż użytkową. Wszędzie tam, gdzie poszukujemy niskiego odbicia światła i ciemny ton. Sprawdzają się przy aranżacji takich pomieszczeń jak sypialnia, pomieszczeń bardzo jasnych lub jako fronty mebli. Bardzo dobrze sprawdzają się również we wnętrzach, w których dominującymi kolorami są barwy ciemne: czarne, grafitowe itp. 

 

Lustro postarzane Morena – idealne do pomieszczeń w stylu retro.

Hitem sprzedażowym ostatnich lat są lustra z dekorem postarzanym, które dzięki dekoracji szkła przy pomocy związków srebra otrzymują formę przedmiotu nadszarpniętego zębem czasu. Lustra postarzane stanowią przede wszystkim element dekoracyjny, który pobudza wyobraźnię w stylowych salonach, korytarzach czy pokojach hotelowych. W połączeniu z drewnem, kamieniem czy metalem tworzą rozwiązania, które przykuwają uwagę a pomieszczeniom nadają niepowtarzalny klimat.

 

Tajemnicze odbicie – lustro weneckie.

 

Praktycznie każdy je zna, ale niewielu widziało jak działa w rzeczywistości. Lustro weneckie to odpowiedź na potrzebę uczucia prywatności z jednoczesną możliwością kontrolowania sytuacji po drugiej stronie lustra. Lustro weneckie, inaczej fenickie to nic innego niż szkło pokryte cienką warstwą metalu, które dzięki temu staje się półprzepuszczalne. Zwykle lustra weneckie umieszczane są pomiędzy dwoma pomieszczeniami. W jednym z nich jest ciemno lub światło jest przyciemnione, drugie jest jasne. Osoby znajdujące się w pomieszczeniu jasnym widzą w lustrze weneckim swoje odbicie. W pomieszczeniu ciemnym osoby mogą obserwować co dzieje się po drugiej stronie jak przez szybę. Jeżeli chodzi o lustra weneckie to ich zastosowanie ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia, która jak wiadomo charakteryzuje się dużą kreatywnością.

 

Nowoczesna technologia obróbki luster.

 

Wybór materiału z jakiego powinno być wykonane nasze lustro to nie wszystko. Producenci szkła i luster dążą do tego żeby każde zamówienie mogło być zindywidualizowane i odpowiadało nawet najśmielszym wymaganiom klienta. W czasach kiedy technologia obróbki szkła była bardzo ograniczona wykonywanie szlifów, faz czy ornamentów było drogie. Dzisiaj, dzięki maszynom i zaawansowanym technologiom możliwe jest wykonywanie zdobień różnego rodzaju. Lustra mogą być szlifowane czy fazowane, dzięki czemu nabierają niepowtarzalnej estetyki. Popularne jest również wyposażanie luster w oświetlenie LED.

- Można powiedzieć, że kwestia zdobienia i obróbki szkła ogranicza w tym momencie nasza wyobraźnia. W lustrach jesteśmy obecnie w stanie wypiaskować podlewy czy wykonać fazy do 30 mm. Wówczas lustro nadaje pomieszczeniom charakteru glamour –mówi szef Firmy Glass Color Jakub Nawrocki– Na tafli lustra możemy również wypiaskować kształty, rysunki lub litery. Możemy dokonać takiej operacji na podstawie przekazanych nam plików graficznych. - dodaje.
Ciekawe możliwości otwierają się w zakresie instalacji luster na ścianach. Można je wieszać na blaszkach, kleić do ścian zarówno wykończonych jak i surowych, w takim wypadku można zlicować je z położonymi płytkami. Aby rozjaśnić pomieszczenie za pomocą lustra wystarczy zamocować pod nim oświetlenie LED.

- Popularne w ostatnim czasie stały się ściany w całości wyklejone lustrami lub niewielkie kompozycje z luster, czyli tak zwane obrazy lustrzane– zaznacza Pan Jakub Nawrocki. Wówczas nic nie ogranicza naszego działania, ponieważ w lustrach możemy wykonywać otwory pod kontakty, pod gniazdka, kinkiety czy na kable służące do uruchomienia neonów – uzupełnia.


Lustra to obecnie jeden z bardziej popularnych elementów dekoracyjnych zarówno w mieszkaniach, domach czy budynkach użyteczności publicznej. Różnorodność produktów w tym zakresie a jednocześnie możliwości ich obróbki powoduje, że każdy znajdzie w tym zakresie coś dla siebie.